Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Bilişim dünyasında sıkça sorulan soruları sizler için derliyoruz.
Sata Nedir
SATA tam adı Serial Advanced Technology Attachment olarak geçer ve anakart ile depolama birimleri arasında veri aktarımı sağlar. Günümüzde SATA portları PATA portlarının yerini aldılar (Parallel TAT veya IDE) PATA portları yalnızca bazı özel anakart ve Desktop ürünlerde bulunmaktadır.
HDD Nedir
Verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimidir. Sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur.
IP Kamera Nedir
IP Kamera, üzerinde bulunan sensörler sayesinde görüntüyü yakalayıp bu görüntüleri dijital veriye çevirdikten sonra ağ (network) yardımıyla yetkilendirilmiş kullanıcılara ileten görüntüleme sistemidir. IP kameraların genel özellikleri; ... İnternet ve network üzerinden erişim sağlanabilir.
AHD Kamera Nedir
AHD kamera, kayıt sistemlerinde kullanılan özel bir teknolojidir. ... AHD kameralar CCTV kablo ile yüksek kalitede kayıt alabilen bir yazılıma sahiptir. AHD kamera çekim kalitesi HD ve Full HD olacak (yüksek çözünürlük özelliği) şekilde tasarlanmıştır.
CCTV Nedir
CCTV, kameralar aracılığıyla alınan görüntünün belirli bir konuma iletildiği sisteme verilen isimdir. CCTV açılımı, “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelen “Close Circuit TeleVision” kavramından türetilmiştir.
Kayıt Cihazı Nedir
DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur. DVR (Digital Video Recorder – Dijital Video Kaydedici) Cihazlar, kameralardan alınan görüntülerin kaydedilmesini, izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan cihazlardır.
USB 3.0 Nedir
İlk olarak 17 Eylül 2007’de Intel tarafından duyurulan USB 3.0 (ya da süper hızlı USB) bir önceki USB 2.0’a göre performans ve güç yönetimi açılarından çok önemli avantajlar sağlıyor. USB 2.0’da bağlantı dört telli bir yapı ile sağlanırken USB 3.0’ın bağlantısı dokuz tel ile sağlanmakta ve çok ciddi bir hız farkı oluşmasına yol açıyor.
SSD Nedir
SSD (Solid State Drive - Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir.
Anakart Nedir
Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir.
Power Supply Nedir
Bilgisayar güç kaynağı (Power Supply) Bilgisayar güç kaynağı , genellikle metal bir kasa yerleştirilmiş, içinde transformatör ve/veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin çalışmaları için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır.
İşlemci Nedir
bilgisayarın temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde, verilen komutları yorumlayan ve yürüten, yongalardan oluşmuş tümleşik devre.
RAM Nedir
RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar. Bilgisayar sistemleri cihazlarında hafıza kelimesi çeşitli anlamlar taşıyabilir. Sabit diskte bir hafızadır, RAM da bir hafızadır. Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM hafıza ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.
Ekran Kartı Nedir
Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Günümüzde ekran kartları için Gpu üreten iki büyük firma bulunmaktadır.
Seri Port Nedir
Seri port seri bir bağlantı noktası, seri iletişim (İng.: serial port), her seferinde içeriye veya dışarıya doğru bir bit bilgi transfer eden fiziksel bir arayüzdür.
Paralel Port Nedir
Paralel port veya paralel kapı, bilgisayarın kasasının arkasında bulunan 25 pinlik D şeklindeki konnektördür. Genellikle yazıcı bağlanmak için kullanılır. Seri porta göre hızlı olmasına rağmen aynı stabiliteyi sağlayamaz.
DVI Nedir
Digital Visual Interface (DVI) LCD ve dijital projektörler gibi cihazlardaki görüntü kalitesinin artırılması için tasarlanmış bir standarttır. Sıkıştırılmamış dijital video verisinin taşınmasını amaçlamaktadır. HDMI (High-Definition Multimedia Interface) ile kısmen uyumludur.
HDMI Nedir
HDMI. ... Yüksek çözünürlüklü çokluortam arayüzü veya kısaca HDMI (İngilizce: High Definition Multimedia Interface), 2003 yılında ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir arabirimdir.
VGA Nedir
VGA, kullandığı yüksek frekanslar sayesinde nispeten yüksek çözünürlüklere ulaşabilmektedir. Ancak videonun kalitesi, kablonun kalitesine bağlı kalacaktır. Bir VGA konnektörü, 3 sıraya ayrılmış 15 pin içerir ve bir yamuk şekline sahiptir. VGA konnektörlerinde genellikle mavi renk kullanılmaktadır.
PS/2 Portu Nedir
PS/2. Tanım: ... Birbirine benzer görünen klavye ve fare portlarının arasında karışıklık yaşamamak için, PS/2 portları ve konektör uçları renkle kodlanır: klavye için mor ve fare için yeşil renkle. Konektörlerin yanında bazen bir fare veya klavye resmi de bulunabilir.
Flash Bellek Nedir
Flaş Bellek, kaynak gücü kesildiğinde bile sakladığı veriyi tutabilen ve elektronik olarak içeriği silinip, yeniden programlanabilen bellek türüdür. Flaş bellek teknolojisi çoğunlukla bellek kartlarında ve USB bellek aygıtlarında kullanılır.
İşlemci Soğutucusu Nedir
İşlemci bilgisayarımızın önemli bir bileşenidir. Bilgisayarın hızını ve gücünü belirleyen işlemci, belli sebeplerden ötürü ısınma sorunu yaşayabiliyor ve bu sorundan dolayı performans düşüklüğü olabilmektedir. İşlemcilerin ısınmasındaki en önemli sebeplerden biri kendi içinde yer alan işlemci fanının yetersiz kalmasıdır. İşte tam bu noktada devreye ekstra işlemci soğutucular giriyor. İşlemci soğutucuları işlemcilerin kendi içerisinde bulunan stok fanlardan kat ve kat daha çok soğutma yaptığı ve performans sergilediği için işlemcinin ısınmasını en az seviyeye indiriyor. Aynı zamanda işlemcilerin kendi içerisinde yer alan fanların çok ses çıkartması ve işlemci soğutucularının da çok az seviyede ses çıkartması işlemci soğutucularının tercih edilmesini sağlayan en önemli nedenlerden.
AMD Nedir
AMD, merkezi Austin, Texas ABD olan mikroçip üreten bir firmadır. Genel olarak kişisel bilgisayarlar için ürettiği işlemcileri ile...
Intel Nedir
Intel, ABD merkezli, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisidir. Şirket, 1968 yılında Gordon E. Moore tarafından kurulmuştur. ... İntel, AMD'den 64bit patentini satın alıp kendi 64bit işlemcilerini piyasaya sürmüştür.
Notebook Nedir
Notebook nedir? Notebook. Dizüstü bilgisayar ya da laptop, taşınabilir türden, genellikle ekran ve klavye olmak üzere iki parçadan oluşan kişisel bilgisayarlardır.
Macbook Nedir
MacBook, Apple'ın ürettiği giriş seviyesi dizüstü bilgisayarların yeni serisine verilen addır. 16 Mayıs 2006'da piyasaya sürülmüştür. Bir önceki seri olan iBook'un yerini almıştır.